- Parafia Klucz

Menu główne:

Dzwon z Olszowej odnaleziony

Na podstawie artykułu niemieckiej lokalnej gazety Stadtblat Crailsheim ,z dnia 4 maja 2006 roku odnalezionego w internecie przez Pana Piotra Smykała (lokalnego historyka) i przekazanego Pani Teresie Sobota, która nawiązała kontakt telefoniczny z Panem Norbertem Jungiem z Heibronn.  Po korespondencji poprzez pocztę elektroniczną do wiadomości mieszkańców radosną wiadomość.
     Jeden z dzwonów zabranych zimą 1942 roku z kościoła w Olszowej przez Hitlera jako jeden z nielicznych przetrwał II wojnę światową. Dzwon z brązu odlany w 1566 roku o średnicy 66cm i ważący 141kg dzwoni w tonacjie i razem z dwoma innymi na wieży filialnego kościoła ewangelickiego pw Św. Mateusza w Ingersheim. Dzwon w swej okazałej formie od 1952 roku z każdym swym uderzeniem przekazuje dalej w Ingersheim nowinę, którą odczytujemy z napisu AVE GRACIA PLENA.
     Nasz dzwon nie został zrekwirowany na cele wojenne, gdyż nie został oznakowany, co również utrudniło jego identyfikację dopiero dzięki badaczowi dzwonów Panu Norbertowi Jung podczas poszukiwań odlewnika Johanna Neuhaussera natrafił na miejscowość Ingersheim i opracował dokumentację archiwalną z archiwum Paula Heinricha oraz norynberskiego archiwum dzwonów, co pozwoliło jednoznacznie stwierdzić, że dzwon w Ingersheim pochodzi z katolickiej parafii w Olszowej w powiecie strzeleckim.
     Cieszy nas fakt, że dzwon ocalał i przetrwał I i II wojnę światową, a mieszkańcy mający w pamięci jego ton i moment, gdy opuszczał wieś mogą go jeszcze zobaczyć na zdjęciach i usłyszeć na filmie nagranym przez Pana Wernera Kupfer w nowym miejscu. Wszyscy też możemy cieszyć się ,że dzwon choć daleko, ale głosi chwałę Bogu.